GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Terriner 12096170
*
nr 1209 6170
Terriner
+ uppläggningsfat, 14 delar, Rosenthal, Maria
Utrop:
500 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 8 oktober 2018
kl 20:27:13
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/10 21:27:34
1
150 kr
4/10 14:42:48
2
150 kr
4/10 14:42:48
1
150 kr (Budbetjänt)
4/10 14:43:03
2
200 kr
4/10 23:27:38
1
250 kr
8/10 15:48:37
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik maria rosenthal terriner uppläggningsfat
-
3069 Terriner
2 st, Rörstrand, Modell B & C, 1800-tal
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:12
*
Terriner
Läs om budbetjänten
nr 1209 6170
Terriner
+ uppläggningsfat, 14 delar, Rosenthal, Maria
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 8 oktober 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
3/10 21:27:34 | 1 | 150 kr |
4/10 14:42:48 | 2 | 150 kr |
4/10 14:42:48 | 1 | 150 kr (Budbetjänt) |
4/10 14:43:03 | 2 | 200 kr |
4/10 23:27:38 | 1 | 250 kr |
8/10 15:48:37 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik maria rosenthal terriner uppläggningsfat
-
3069 Terriner
2 st, Rörstrand, Modell B & C, 1800-tal
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:12